Tidligere på måneden mødte I&T’s aktieteam den forholdsvis nye CEO i Carlsberg, Cees’t Hart, til en snak om fremtidsplanerne for det hæderkronede gamle bryggeri. Og planen for en væsentlig bedre indtjening og værdiskabelse i virksomheden er klar: Carlsberg vil op blandt de mest værdiskabende bryggerier i verden via forbedringer i overskudsgrader og driftsindtjening sat i forhold til en lavere investeret kapital.
Kombinationen af fortsat intern produktionsoptimering samt selektive investeringer i produkter og markeder skal være de drivers, der langt om længe skal gøre Carlsberg til en rigtig god aktieinvestering. Planen har et stærkt fundament internt i virksomheden, men flere analytikere efterlyser mere konkret information eksternt. Her er ledelsen med rette mere tøvende, da man ikke ønsker en gentagelse af tidligere ledelsers overoptimisme. Virksomheden genererer et betydeligt frit cash flow, og vi venter, at kapitalstrukturen adresseres tidligt næste år med henblik på øget udbytte og eller aktietilbagekøb.
Når vi i I&T skal vurdere en aktiecase, tager vi altid hovedaktionærens holdning med i betragtning, da det giver en indikation af, hvor virksomheden bevæger sig hen. I Carlsbergs tilfælde er hovedaktionæren som bekendt Carlsbergfondet, og vi finder det betryggende at vide, at fondet har været en drivende faktor i forandringen og står bag ønsket om en væsentlig bedre værdiskabelse.
Ledelsestiltagene forventes at vise sig over de kommende år. Det har vi i I&T tid til at vente på, da vi ser investeringscasen udfolde sig løbende med en endelig effekt inden for 18 måneder. Som det er kendetegnende for I&T’s tilgang til investering, så kigger vi på den lange bane og med tålmodighed på de enkelte investeringer, hvilket historisk har kunnet betale sig. Carlsberg er endnu tidligt i processen men for os på rette vej. Generelt fokuserede markedet isoleret på kvartalsregnskabet og var ikke tilfreds. Kursfaldet herefter er en god købsmulighed for den langsigtede investor.