I I&T investerer vi i de aktier, hvor vores kendskabsniveau til virksomheden, markedsforhold, ledelse og kultur er stort. Vi fokuserer især på solide og markedsledende virksomheder, som fundamentalt har et langsigtet attraktivt afkastpotentiale.
Der investeres gerne i ”oversete” papirer uden for markedets søgelys. Det kan være selskaber, der gennemgår en restrukturering, ændrer strategi eller får ny ledelse. Det kan også være selskaber, som via opkøb eller investeringer positionerer sig til fremtidig vækst. Vi investerer gerne i både Large, Mid og Small, som ofte ikke indgår i de større indeks.
Vi betragter i den sammenhæng den stigende andel af passiv forvaltning som en klar fordel for vores nordiske aktiestrategi. Når flere midler søger mod passiv forvaltning, øges efterspørgslen efter aktier, der indgår i indekset, og prisen på disse aktier vil alt andet lige stige. Samtidig vil bankernes og børsmæglernes analysedækning blive rettet mod de samme aktier, alene fordi omsætningen i disse aktier stiger, og omsætning giver kurtageindtjening. Det betyder, at aktier uden for indeksene i større grad bliver efterladt uanalyseret, samtidig med at lav omsætning og efterspørgsel alt andet lige kan føre til lavere priser. Det er et ønskescenarie for den langsigtede aktive investor, der investerer uden skelen til indeks/benchmark, idet muligheden for at analysere sig frem til billige prisfastsatte aktier ganske enkelt bliver større.
Som kilde til idé-generering deltager vi løbende i en række nordiske aktieseminarer, og bruger vores netværk blandt nordiske erhvervsledere. Desuden opererer vi med en screeningsmodel, der løbende overvåger det nordiske aktiemarked, og blandt andet har vi opmærksomheden på specifikke virksomhedsevents. Det kan fx være børsnoteringer eller placings – eller at en virksomhed får en ny ledelse eller ny strategi. Der skal ”ske noget” inden for virksomhedens fire vægge, det er ikke nødvendigvis markedsdrevet men kan sagtens ske ”under radaren”.